Ceyda Tüfekçi Kişisel Koçluğa Başladı (Heal Your Life)

BEN , diye başlıyor kendisini anlatmaya Sevgili Dostumuz Ceyda Tüfekçi.

Bu ; bir küçük yaramaz, meraklı kızın hikayesi !
İnsanlara olan merakla başladı bu hikaye, 1973 yılının bir Aralık sabahında… İlkokulda küçük olan yaşı ve boyundan dolayı ön sıralarda oturdu hep. Öğretmene yakın olmayı hep sevdi. Çünkü, soru sormayı çok seviyordu, okumayı da; evdeki kitaplar yetmeyince, ansiklopedilere geçti. Sordu, okudu, sordu , okudu !
Kalabalık ve kocaman Kadıköy Anadolu Lisesinde okudu . Dostluğu, birlikte büyümeyi, araştırmayı ve hep daha fazlasını sorgulamayı orada öğrendi.
Orta sonda başlayan voleybol macerasını , on beş yıl profesyonel olarak sürdürdü. Orada; takım olmayı, ve bir zincirin, en zayıf halkası kadar güçlü olabildiğini öğrendi.
İstanbul un en uzak üniversitesi- İ.Ü İşletme Fakültesi ( İng ) başladı 1990 yılında. Orada ; paylaşmayı, kalabalığa ders anlatmayı öğrendi. Grup çalışmalarından, not almaktan , sunumlardan ne kadar keyif aldığını orada fark etti . Üniversite 4. Sınıfta , aklını kaybettiği Borsada buldu kendini. Sene 1994 tü. Okulun uzaklığı az gelmiş olacak ki; 2 sene daha yüksek lisans yaptı. 1994 te başlayan Borsa macerası 2007 de bankacı olana kadar sürdü . Borsa da ; kalabalığa hitap etmeyi ve susturmayı, stres yönetimini ve ADRENALİN i öğrendi. 2006 yılının pırıl ğırıl bir Mayıs sabahında hayatına bir güneş gibi giren oğlu Deniz; ona sabrı, şefkati, metaneti ve dinlemeyi öğretti. Bu paragrafı yazarken gözlerinin dolmasını engelleyemiyor
2007 de başlayan bankacılık macerası, 2012 de şube müdürlüğü ile devam etti. 2014 Ekim ayında ise sona erdi.Hayatında başlayan koçluk macerası bir sihirli değnek olmuş ; kurumsal hayatın streslerinden uzaklaşmayı, hayatın güzelliklerini fark etmeye yönlendirmişti onu … İnsanların nasıl olup da kendilerine bir şey katmadıklarına asla inanamadı. Her yeni günde , yeni bir şey öğrenmek için çabalamıyor olmayı asla çözemedi. 2010 yılında hayatından ayrılan , ama bilgeliği ve ışığı ile onu aydınlatmaya devam eden sevgili Annesinin “ Faydalı bir şey yap “ sözü asla aklından çıkmadı . Burada hep “ Kanatlarının Altındaki Rüzgar “ olan annesine, göğe bir selam göndermek istiyor, yine yaşlı gözlerle.. Eğitim tarafı hep kuvvetli oldu, STK larda aktif görevler alıp, toplum yararına bir şeyler üretmeyi, katma değer sağlamayı hep çok sevdi.. eğitimler verdi..
Bir gün durup dedi ki : “Ben; kendimi sürekli geliştirmeye devam edeceğim ve insanlara faydalı olacağım bir iş yapmalıyım , hayatım bundan sonra, böyle şekillenmeli “ .Bunun eğitim sektörü ile sınırlı olduğunu düşünürken , Koçluğu keşfetti.
Baktı ki, Koçluk onun hayat görüşüne, sürekli ve durdurulamaz gelişim isteğine, insanlara ve çevreye fayda sağlama arzusuna mükemmel bir cevap ! Profesyonel koçluğa dair git gide artan ilgisi , önce ICF akredite bir koçluk okulu olan CTI da Co-Active® koçluk ve sonra yine CTI da sertifikasyon sürecine yönlendirdi. 5 farklı modülden oluşan ICF (Uluslar arası Koçluk Konfederasyonu ) tarafından akredite edilmiş koçluk eğitimini CTI ( The Coaches Training Institute ) bunyesinde tamamladı . CTI sertifikasyon eğitimini tamamlayarak (Mayıs 2015) CPCC(Certified Proffessional Co-Active Coach ) ünvanına sahip oldu. Hayatına CTI akredite, Profesyonel Koç olarak devam ediyor ve bu heyecanı kelimelere dökmeyi başaramadı….
CTI Koçluk kursuna başladığında , hayatında gerçekten önemli bir dönem geride kalmıştı. CTI Koçluk eğitim süreci bu konuda ona çok destek oldu . Buradan ; tüm katılımcılar, liderlerine ve asistanlara özel ve saklı bir teşekkürü mevcut . TEŞEKKÜRLER HAYATIMDA OLDUĞUNUZ İÇİN !! Koçluk Eğitimi ona harika farkındalıklar sağladı , muhteşem insanlarla tanıştı, ve tanışmaya da devam ediyor. Artık her sabah 1 saat yürüyor. Yavaş yürüyor artık ve etrafına bakıyor. Kokuları, renkleri, sesleri artık daha fazla hissediyor . Büyüyor, gelişiyor… Koçluğun herkes için gerekli olduğuna inanıyor. Kendisini değiştiren ve dönüştüren ve devam eden koçluk yolculuğuna yeni yoldaşlar yaratmayı misyonu olarak kabul etmiş… Kişisel dönüşüme değer veren, fayda yaratan, kişilerin kendi potansiyellerini ortaya çıkaran bir tarz ile koçluk yolculuğunda daima büyüyor ve gelişiyor .
Koçluk dışında, profesyonel çeviri yapmakta.Kitapların hayatına kattığı tüm renkleri çok seviyor, ve çeviri yapmak, ulaşabilecekleri alanı genişletmek ona çok fazla değer katmakta.. STK larda çalışıyor ve sosyal sorumluluk projelerine gönüllü koçluk desteği veriyor. Maddi imkanları dolayısı ile koçluk hizmetlerine ulaşamayan kitlelere de fayda sağlamak, olmazsa olmazlarından birisi.
Hayat amacı : “İnsanlara kıymetlerini bulmaları için yürüyecekleri yolda , yol gösteren bir pusula olmak”