Salyangoz, Kaplumbağa, Covid-19 ve düşündürdükleri

Bu sabah çalıştığım tesisin bahçesinde yerde bu salyangozu gördüm. Hemen fotoğrafını çekmeliyim dedim. Üzerindeki muhteşemlik, ölçüler, sanat tartışılamaz. Ama aynı zamanda sakinliği ve yavaşlığı da bir o kadar önemli.

Jey, salyangozları çok sever. Hatta bunun için bir kitap bile yazdı. Salyangozların insanlık için önemli mesajları olduğunu ve düşünüldüğünde ne kadar çok şeyi içinde barındırdığını görebilirsiniz.

Sanat, matematik, estetik, renk, desen, ölçü, simetri, rahatlık, sükunet, metanet, tolerans, tepkisizlik, alçak gönüllülük ve daha bir çok erdem.

Sevgili Kızımız Alis Kater 27 Aralık günü aramıza katıldı ve onun için yaradana her gün şükür ediyoruz. Ve her gün yaptığımız konuşmalarda ona sürekli olarak bir salyangoz ya da kaplumbağa gibi sakin olmasını, düşünerek adımlarını atmasını ve her şeyi sükunetle karşılamasını söylüyoruz.

Özellikle Covid-19 virüs sorununu yaşadığımız bu günlerde hayatın ne kadar kıymetli olduğunu, gözle göremediğimiz, hatta mikroskopla bile zor görebildiğimiz bir canlının insanlığa neler ettiğini görmek de bizler için ayrı bir tecrübe oldu. Hatta öyle ki o canlı tüm dünyadaki insanları, insanat bahçelerine hapsetti ve doğa kendisini yüzyıllar sonra yeniden keşfetti.

Kuşlar daha güzel ötüyor artık. Doğa daha güzel parlıyor. O’nu kirleten bir insanat ordusu yok artık. Tüm zararlı canlılar inlerine geri çekildiler ve doğa yeniden kendini buldu. Belki de Covid-19 doğa adına gereksizlikleri gidermek için Doğa tarafından özellikle gönderilmiştir. Ne dersiniz?

Kaplumbağa ve salyangoz, bunlar doğanın yavaş canlıları. Yavaş yaşıyorlar ama iyi yaşıyorlar.

Bizler, endüstrileşmiş bir toplumda sürekli bir yerlere koşturmakta ve bir şeyleri yetiştirmeye çalışarak bir hayat telaşesi içerisindeydik.

Kaplumbağaya ve salyangoza bakarak ve Covit-19 lu günleri de düşünerek artık yavaşlayalım, bedenimizi, ruhumuzu ve beynimizi yavaşlatalım.